אסטמה

המילה אסטמה היא המונח הלועזי המתייחס למחלת קצרת הנשימה. תרגום המילה ביוונית הוא נשימה כבדה, כפי שמתאפיינת הנשימה של מי שלוקה במחלה וסובל מהתקפים חוזרים שלה. מדובר על מחלת ריאות כרונית הנגרמת בשל אלרגיה ובה משתחררת הפרשה רירית מהדפנות של קנה הנשימה, מה שגורם לחסימתו ולקושי בנשימה סדירה. ברוב המקרים מדובר בהתקפים המתרחשים עם החשיפה לגורם האלרגיה ולא ניתן להיערך לקראתם או לצפות מתי יגיעו. בדרך כלל מי שלוקה באסטמה יסבול גם משיעול כרוני, יהיה לו כושר גופני ירוד והנשימה שלו, גם באופן שגרתי לא תהיה סדירה ותהיה מלווה בצפצופים.

ישנה דעה מוטעית בקרב הציבור ועל פיה אסטמה הינה מחלה נפשית הנגרמת בשל מצבי מתח ולחץ שמהם סובל החולה. חשוב לדעת שאין זה כך, כלומר אין מצבים אלה גורמים את המחלה אך בהחלט יש להם תרומה גדולה בהחמרת התסמינים ומצבה של המחלה. כיום ישנם כמה מצבי חומרה המוכרים למחלת האסטמה וניתן לאבחן אותה באופן חד משמעי באמצעות בדיקה של תפקודי ריאה. תוצאה שתראה תפקודי ריאה נמוכים גם כאשר הנבדק נמצא במצב של מנוחה תעיד על היותו חולה במחלה.

אסטמה כרונית נחשבת למחלה מסוכנת באותה מידה כמו מחלת האסטמה הבאה לידי ביטוי בהתקפים בודדים מדי פעם. הרי בעת ההתקף סובל החולה מחוסר יכולת לנשוף אוויר מן הריאות החוצה והוא מתקשה בנשימה סדירה. מעבר לסכנה שבמצב זה, אין עוררין על כך שהחולה עלול לחוש מצוקה גופנית ופיזית קשה מאד – מה שעלול להחמיר את ההתקף, שכן קשה מאד להישאר רגוע כאשר מורגשת תחושה של חוסר יכולת לנשום באופן תקין ונורמלי.

בנוסף לגורמי אלרגיה שונים גם גנטיקה ותורשה עשויות להשפיע על מחלת אסטמה והיא בהחלט עלולה לעבור בין דורות במשפחה. ניתן לצמצם את הישנות מקרי ההתקף על ידי מניעת הנוכחות בסביבת האלרגן הגורם את המחלה, שמירה על אוויר וסביבה נקיים מאבק ככל האפשר בבית, בדירה, בגינה או במקום העבודה ותופעות ידועות של תפקוד לקוי של בלוטת התריס.

 

אולי יעניין אותך לקרוא מידע נוסף על אסתמה