בערים המודרניות בארץ ובעולם אנו נחשפים יותר ויותר לבניני משרדים שמותקנים בהם בבנייה חלונות כהים. האדריכלים גילו בשנים האחרונות כי חלונות כהים במשרד מהווים יתרון עצום על פני החלונות הרגילים ולכן הם ממליצים ליזמים לכלול בתכניות ובביצוע חלונות כהים.
נוכל לראות חלונות כהים בצבעי שחור או אפור, בעיקר ברבי קומות שתוכננו מראש עבור משרדים רבים בגדלים שונים.
הציפוי מורכב מחומרים ייחודיים שקיבלו את אישורם של מכוני התקנים הגדולים בעולם כמו בגרמניה בארה”ב ובישראל. חלק מהציפויים מיובאים מארצות שונות בעולם ובחלקם מיותרים בקיבוץ חניתה.
יתרונות חלונות כהים
• במדינות חמות כמו בישראל מפריעה ביום יום השמש היוקדת לעבודה השוטפת. עובד שמשרדו ממוקם לדוגמה בצד מזרח, נמצא ברוב שעות היום מול קרני השמש. קרניים אלה חודרות דרך חלן המשרד, מסנוורת אותו ואינן מאפשרות לו לעבוד, במיוחד עם המחשב. עובד שמשרדו ממוקם במערב, מסונוור אחה”צ בעת שקיעת השמש המפריעה לו לעבוד. ציפויים כהים המותקנים על החלונות במשרדים חוסמים את קרני השמש הללו ולכן אפשר לעבוד במשרדים הללו ללא כל הפרעה או סנוור מהשמש שעוצמתה עולה ועולה בשנים האחרונות.
• חלונות כהים יוצרים בידוד טרמי, הטמפרטורה הרגילה במשרדים הללו נמוכה יחסית מהטמפרטורה במשרדים אחרים שאין בהם חלונות כהים. נקודת התחלה נמוכה זו מאפשרת קירור מהיר מאד של המשרד ודקות ספורות לאחר הפעלת המזגן, מרגישים כבר את האפקט של פעילותו, ומאד נעים להיות במשרד. פרק הזמן שפעולה זו לוקחת במשרדים ללא חלונות כהים הוא ארוך פי כמה וכמה.
• חלונות כהים במשרדים מגנים על יושביו מאנטנות סלולריות בגובה רב, הפזורות בכל הארץ וכך החלונות הכהים שומרים על איכות הסביבה ועל בריאות הציבור.
• חלונות כהים במשרדים שומרים על פרטיותם של העובדים. אנשים החולפים ליד המשרד לא רואים שום דבר מהנעשה בתוכו, לא את העובדים, לא את הציוד ולא את כל ההתנהלות הפנימית. לעומת זאת, עובדי המשרד רואים כל מה שקורה מחוץ למשרדם. החלונות הכהים מגנים על העובדים מפני גורמים לא רצויים.
• הגנה זו מונעת במקרים רבים את כניסתם של אורחים לא רצויים למשרדים, גנבים ואנשים מסוכנים אחרים המעוניינים לגנוב פריטי ציוד אישיים כמו ארנקים וטלפונים סלולריים או פריטים ציבוריים כמו מחשבים ניידים הנמצאים במשרדים השונים.
היתרונות של חלונות כהים במשרדים הם רבים מאד ולכן לא פלא שמעצבי פנים ואדריכלים דוגלים בשיטה זו וממליצים בחום כבר בשלב התכנון על ציפוי החלונות והפיכתם לחלונות כהים.