המטבח הוא מרכז הבית, נקודת המפגש של כל בני המשפחה לאורך היום ובעיקר בסופי שבוע. לכן כשחושבים על מטבח חדש או מטבח משופץ יש להביא בחשבון עשרות גורמים המשפיעים על תכנון המטבח שיהיה לשביעות רצונם של הלקוחות ויתאים לסגנון החיים שלהם.

אחת הנקודות המרכזיות בחשיבה ובתכנון הם החיפויים למטבח.

משטחי העבודה במטבח משמשים את כולנו במשך שעות רבות ולכן יש להקפיד על חיפויים למטבח שיהיו איכותיים, עמידים, נוחים לעבודה, יכולים לשמש לכל מטרה כמו חיתוך, הנחת סירים חמים, עבודות הכנה שונות, עבודה עם בצקים וכל תרחיש אחר הקורה במטבח.

תכנון המטבח חייב להיות פונקציונלי כך שאפשר יהיה להשתמש במקביל בכמה מכשירים, ולא נצטרך בכל פעם לפנות ציוד על אחד המשטחים כדי לאפשר עבודה עם מכשור אחר.

כל החלטה תכנונית בתחום החיפויים למטבח זקוקה לחשיבה מיוחדת, ולעתים תכופות בתהליך התכנון מבצעים כמה שינויים וחלופות.

ההיצע הגדול הקיים כעת בארץ הן מיצור מקומי והן מייבוא מאפשר שימוש גם בחיפויים למטבח הבנויים מחומרים חדשים שעד עתה לא היו בשימוש בישראל כמו לדוגמה משטחי הליפטק שהשימוש בהם החל רק בשנים האחרונות.

עיצובו של המטבח תופס נתח חשוב מאד בעיצוב הבית כולו. האדריכלים יציעו אין ספור הצעות על פי קו החשיבה של הלקוחות, סגנון מודרני, כפרי או קלאסי. התכנון מורכב מהארונות עצמם, על פי צרכי האחסון של המשפחה, גודלם של המכשירים השונים, מקרר תנור וכו’ , גודלם של משטחי החיפוי וגודלו של האי המשמש גם הוא כמשטח עבודה המוצב במרכז המטבח.

במטבחים רבים בוחרים חיפויים מטבח זהים לכל עמדות העבודה, משיש גרניט, אבן קווארץ או משטחי ליפטק. במטבחים מודרניים יותר נעשית בחירה של חיפויי מטבח בצבעים שונים מאבן קווארץ או במשטחי ליפטק.

השימוש בצבעים שונים, בגוונים דומים או הפוכים כמו לדוגמה אדום ולבן, או שחור ואדום יוצרים שילוב ייחודי מאד לכל אחד מהמטבחים. רבים מהצבעים יוצרים אשליית מטבח גדול הרבה יותר מהמציאות, מטבח מרשים שנעים מאד הן להביט בו והן לעבוד בו.

תשומת לב מיוחדת מקדישים האדריכלים ומעצבי הפנים לחיפויי המטבח במטבחים הגדולים כמו בבתי מלון, חברות הסעדה, קיבוצים או מסעדות גדולות. מכיוון שמדובר במטבחים שעובדים שעות רבות ביממה, כמעט ללא הפסקה, חשוב לוודא שאפשר יהיה לנקות אותם בקלות ובכל סוגי חומרי הניקוי, שיהיו משטחים אנטיבקטרייאלים, נוחים מאד לעבודה ומאפשרים לטפל במקביל בכמה משימות .